Srovnání fotoknih 2023

Krásný den,
protože si čím dál častěji děláte fotoknihy, rozhodla jsem se je pro vás porovnat a to hned od tří firem.

Porovnávat budu knihy od firem Kvalitní fotky, Saal-digital a Cewe. Všechny tyto fotoknihy mají lay-flat (plochou) vazbu a nemusíte se tedy bát, že pokud dáte fotografii přes dvě strany, schová se část fotografie někde v „knižním kopečku“ uprostřed.

Na ukázku mám různě velké knihy s různým počtem stran – abych neporovnávala jablka a hrušky, budu vycházet z ceníkových cen za stejnou velikost a počet stran.

Základní parametry:

Kvalitní fotky

velikost: 20x20cm

povrch: semiš s gravírováním

papír: Fujifilm DP II – mat + proklad (jeden list celkem 700g/m2).

cena: 26 stran – 2 486,- (2 129,- bez gravírování)

Cewe (matný fotopapír)

velikost: 21x21cm

povrch: tvrdá vazba se zlatým textem

papír: Fujifilm – mat 368g/m2

cena: 26 stran – 1 338,- Kč

Saal-digital – Professional Line XT

velikost: 21x21cm

povrch: černá umělá kůže a akrylátové (plexi) sklo

papír: Fujifilm 232g/m2 portrétový/hedvábný + proklad

cena: 26 stran – 2 885,- Kč

Srovnání

Balení:

Pokud jde o balení, knihy od Cewe a Saal-digital přišly pouze v papírové obálce bez bublinek, spoléhá se tedy s šetrným nakládáním dopravců, na což bych tedy já osobně nespoléhala. Kniha od Kvalitních fotek přišla v krabici, obložena kartónem tak, aby necestovala a papírem, aby se ji cestou nic nestalo. Samotná kniha byla navíc v sáčku z netkané textilie a dostanete k ní i látkové rukavice v krabičce a návod k použití, aby kniha vydržela co nejdéle. Knihu od Saal-digital už mám doma od léta (v poličce, v ruce jsme ji měli tak 3x) a obal ji dost chybí – na skle jsou již vidět známky opotřebení a nechybí ani několik škrábanců. Sáček a rukavice si k ní můžete sehnat sami, ale už je to práce a výdaje navíc.

Papír a kvalita tisku:

CEWE nepoužívá proklady stran, mají tedy strany zhruba o polovinu tenčí, ale kvalita tisku a věrnost barev mě moc mile překvapila. Automaticky je vynechaná strana desek, takže začínáte na 1. straně. Moc se mi líbí zlatý nápis na titulní straně, který knize dodává šmrnc a luxusní dojem. Velmi mě ale mrzí ba dokonce štve umístění loga a čárového kódu na konci knihy – mít toto jako nevěsta ve svatební fotoknize, rozpláču se.

Kvalitní fotky mají kvalitní tisk, věrné barvy i krásné detaily. Předsádka (první a poslední dvojstrana) je automaticky prázdná a v programu se vám neukazuje, vynechávat tedy nic nemusíte. Nikde není uvedeno logo firmy ani čárový kód. Knihy má na starost Martina se Žanetou, nikoliv stroj. Mají na výběr z několika druhů i barev povrchů, můžete si zvolit barvu předsádky i kapitálku (většinou se vám o to ale stará fotograf, který knihu sestavuje).

Tady mě v porovnání s ostatními Saal-digital opět zklamal. Tisk je trochu rozpitý, ale barvy působí věrně. Místy jsou znát bublinky po nalepení jednotlivých stran a musíte počítat s ponecháním volné strany na začátku, aby nebyla fotografie už na deskách. Pochválila bych tedy alespoň za neumístění loga do knihy.

Tloušťka stran

Všechny tři fotoknihy mají stejný počet listů, na Cewe je tedy krásně vidět, jak tenké listy má.

Celkový dojem

Vzhledem k ceně i celkovému dojmu bych si tuto knihu od Saal-digital nevybrala. Když potřebujete s něčím poradit nebo máte problém, řešíte vše emailem a čekáte několik dní na odpověď.
Fotoknihy Cewe bych viděla jako přijatelnou variantu pro někoho, kdo nechce za knihu dávat tolik peněz nebo tolik nelpí na kvalitě a hlavně pro někoho, komu nevadí logo a čárový kód na konci. Pokud si chcete nechat udělat knihu z dovolené, společných Vánoc nebo obdarovat babičky, může to být jedna z variant, ale určitě bych šla alespoň touto cestou a ne klasickou fotoknihou od Cewe, na kterou bývají akce (slabší papír a vazba s „kopečkem“ uprostřed). Pokud ale chcete v knize nezapomenutelné momenty jako je svatba, narození miminka či lifestylové rodinné focení, za které jste dali hromadu peněz, zvolte raději nadčasovou fotoknihu od Kvalitních fotek, se kterou si rádi celá rodina v zimě sednete k televizi nebo ke krbu a budete vzpomínat. Jen nezapomeňte, že jednotlivé listy jsou opravdu dost silné a 20-30 stran je optimální.

A protože Kvalitní fotky/Dastax jsou mou hlavní tiskárnou, kde pro vás tisknu všechny fotoprodukty, mám pro vás slevu na tisk ve výši 10%. Stačí v košíku zadat kód LUCIENOVOTNA.