Nejčastější dotazy

Níže najdete všechny informace k focení, na které se nejčastěji ptáte.

Jak se objednám na focení?

Napište mi na email nebo vyplňte kontaktní formulář.

Je potřeba zaplatit něco před focením? Kdy doplatím zbytek?

Ano, záloha byla zavedena z důvodu častého rušení termínu focení na poslední chvíli nebo nepřijetí bez omluvy a termín je závazný po uhrazení rezervačního poplatku 500Kč na exteriérová focení a 1000Kč na focení v ateliéru. Zbylá částka je splatná po výběru náhledů dle jejich počtu a platí se bankovním převodem.

Co když bude pršet nebo děti onemocní? A co se stane se zálohou?

V případě nepříznivého počasí či nemoci pro vás najdu nejbližší možný náhradní termín. Mírný lehký deštík však není na škodu a mohou vzniknout jedinečné fotografie. Pokud neprší, není důvod focení rušit – když je zataženo, fotí se nejlépe, protože díky slunci mohou vzniknout někdy opravdu nehezké stíny ve tváři.
Pokud mi dáte vědět alespoň 24 hodin předem, najdu nejbližší náhradní termín – takto je možné focení zrušit a přesunout pouze dvakrát. Pokud by se tak stalo i potřetí nebo v případě pozdější omluvy záloha propadá. V případě náhlých zdravotních potíží budeme řešit individuálně.

Co si vzít na sebe?

Styling je jedna z nejdůležitějších věcí při přípravě na samotné focení. Samozřejmě vám s ním velmi ráda pomohu a poskytnu vám základní rady a tipy, jak ideálně sladit vaše oblečení.
Při výběru oblečení a obuvi mějte na paměti, že většinou focení probíhá v přírodě. Barevné tóny oblečení by měly ladit s okolím – proto volte spíše zemitější či pastelové barvy, bílou a černou. Ideální je jednobarevné oblečení. 
Fotografiím naopak mohou uškodit křiklavé, syté a výrazné barvy, které se vám budou odrážet v obličeji. Zbytečně upoutávají pozornost a působí rušivě i velké vzory na oblečení, nápisy, kšiltovky, sluneční brýle a výrazné doplňky (více náramků na jedné ruce, velké přívěsky, velké hodinky, čepice či klobouky). Vhodné nejsou ani minišaty, abyste se nemusela stále hlídat, naopak jsou vhodné dlouhé sukně, které se krásně při pohybu vlní. Dětem prosím smyjte malůvky, razítka a tetování (tyto věci neretušuji).

Kde focení probíhá?

Focení zpravidla probíhá v Březnici v zámecké zahradě. Po domluvě můžeme najít i jiné místo. Konkrétní místo i čas si potvrdíme pár dní předem s ohledem na aktuální předpověď počasí. Pokud by počasí nepřálo, domluvíme se na jiný termín. Pokud neprší, není důvod focení rušit. Ideální čas focení je ráno nebo v podvečer – když slunce není přímo nad hlavami – ideálně pokud je zataženo nebo si najdeme nějaký stín (nevznikají tak nevzhledné stíny přes obličej).
Můžeme se domluvit i na focení u vás doma, v Příbramské porodnici či jinde. Pokud si vyberete místo, kde se hradí vstupné, platíte ho za sebe i za mne vy.

Jak dlouho focení trvá?

Na rodinné focení v exteriéru nemám přesně stanovený čas s tím, že po vás přijde další rodina. Někdy může být hotovo za 45 minut, jindy klidně za 2 hodiny, ale ze zkušenosti vím, že většinou se pohybujeme kolem 60-90 minut během kterých vystřídáme několik různých míst a nafotím kolem 200 a více fotografií, takže je opravdu z čeho vybírat.
S focením novorozenců je to podobně, časově se pohybuje kolem 2-4 hodin. Je tedy dobré vzít staršímu sourozenci nějakou hračku a sváču na dobu, kdy budu fotit samotné miminko nebo je možné je poslat na nedaleké dětské hřiště.

Výjimkou jsou Vánoční focení a minifocení, kdy mám přesně stanovený čas na každé focení a po vás přijde další rodina či mi končí pronájem ateliéru. Časové rozpětí je v takovém případě přesně určeno u objednávky focení.

Jaké jsou další kroky po focení?

Po focení vám do dvou dnů pošlu jednu ochutnávkou fotku, abyste věděli, na co se můžete těšit. Zbytek fotografií dostanete ve webové galerii do 3 týdnů. Fotografie budou již protříděné a upravené. Od obdržení galerie budete mít 14 dní na výběr fotografií, které projdou finální retuší (např. pupínky, pleť novorozenců apod.). Po doplacení celé částky za focení vám dám přístup ke stažení fotografií z webové galerie. Celý proces tedy trvá cca 5-6 týdnů, ale většinou pro vás mám fotografie dříve.

V případě expresního zpracování úpravy fotografií (do týdne) účtuji poplatek 1000Kč.

Fotografie vám vždy zasílám v elektronické podobě v tiskové kvalitě. Na e-mail vám přijde odkaz na vaši galerii na webu luna.dastax.cz a přístupové heslo, které zůstane stejné pro všechna vaše focení
Z této galerie můžete fotografie stáhnout nebo rovnou poslat do tisku. Ze své galerie můžete nechat vytisknout fotografie, obrazy i fotoknihy – doručení přímo na vaši adresu cca do 2-3 dnů od objednání.
Pokud chcete tisk fotografií objednat u mě nebo tištěné fotografie obsahuje váš balíček, budete si muset na fotografie počkat – tisk objednávám pro více zakázek najednou (zakázky nad 2 000Kč odesílám do tisku ihned).

Náhledové album uchovávám pouze 2 měsíce od focení – po této době nebude možné fotografie přiobjednat. Odevzdané fotografie zálohuji jeden rok, poté vám zůstanou pouze v online galerii – doporučuji je stáhnout a hlavně vytisknout.

Je možné koupit dárkový poukaz?

Ano, k dispozici mám dárkové poukazy na exteriérové i interiérové fotografie. Je možné koupit „volný“ poukaz na určitou hodnotu s tím, že si obdarovaný vybere sám, na co ho využije nebo koupit přímo poukázku na jednotlivé focení s výhodou fixní ceny dle ceníku v době zakoupení.

Poukaz zasílám elektronicky, na vyžádání je možné jej zaslat poštou, kdy se navíc hradí 80Kč poštovné a balné. V případě, že se na focení objednáte těsně před koncem platnosti a já již nebudu mít volné termíny, dárkové poukazy propadají. Poukaz lze za poplatek 500Kč prodloužit o 6 měsíců. Cena poukazu nelze zpětně vyplatit v hotovosti ani jinak.

Další informace najdete zde.

Jaká je dodací lhůta fotografií?

Doba dodání fotografií je zhruba 3 týdny. Vyhrazuji si právu dobu dodání změnit z důvodu nemoci, dovolené či velkému množství zakázek. Vždy se snažím vás o aktuálním stavu informovat a upravit fotografie v co nejkratším čase.

Na všechny uvedené fotografie se vztahuje autorský zákon. Není možné fotografie jakýmkoliv způsobem upravovat. Na další šíření, kopírování a jakékoliv využití je třeba můj písemný souhlas. Fotografované osoby mohou využít fotografie pro svou nekomerční osobní prezentaci (Facebook, Instagram apod.).

Jak je to se zveřejňováním našich fotografií?

Náhledy fotografií v galerii nejsou určeny ke zveřejňování. K tomuto účelu slouží až finální upravené fotografie, které ode mne dostanete na základě svého výběru.

Vybrané fotografie z vašeho focení bych ráda použila pro propagaci své tvorby na webových stránkách a sociálních sítích. Vždy respektuji vaše přání, takže pokud si nepřejete fotografie zveřejňovat a písemně mě na to upozorníte, budu to plně respektovat a fotografie případně zveřejním bez obličeje či vybereme fotografii, u které vám zveřejnění nevadí. A proč chci fotografie zveřejnit? Každý člověk si vybere to, co je mu nejblíže a vybere si fotografa, jehož tvorba se mu líbí. Pokud by fotograf fotografie nezveřejňoval, neuvidíte, jak fotí a pravděpodobně si takového fotografa nevyberete.

Co mohu čekat od minifocení?

Minifocení jsou akční focení zaměřená na dané téma, která probíhají obvykle pouze několik dní. Většinou se jedná o vánoční či podzimní focení, focení v jeteli atd. Informace o těchto akcích zasílám svým klientům do emailu nebo zveřejňuji na soc. sítích. Jedná se o krátká focení na cca 30 minut, balíček zahrnuje 5 ks upravených fotografií a lhůta dodání finálních fotografií je obvykle 4-5 týdnů.

Kde tisknu fotografie? Jaké fotografie nechávám tisknout?

Tištěné fotografie dostanete automaticky ke každému mému focení. Volím vyvolávané fotografie (chemická cesta – ve stroji, který má uvnitř něco jako temnou komoru) na matném fotopapíře (nejsou na něm tolik vidět otisky a působí luxusním dojmem) s bílým rámečkem (dodá fotografie větší šmrnc).
Fotografie si objednávám u firmy Kvalitní fotky / Dastax.
V albu u hotových fotografií budete mít i slevový kód na celý sortiment Kvalitních fotek (kvalitnifotky.cz).